" E P I L O G "

..... motosraz končí .....
alespoň tak, jak jej znáte posledních pár let
"Bob"

Něco málo z historie :
Freedomparty motosraz založil v roce 1998 Honza "Dědek" Svoboda se svou manželkou Olinkou. Sraz se konal v Trojanovících na hotelu Koksař a byl určen jen pro pozvané přátele a jejich kamarády. Bylo to takové jednodenní setkání s příležitostnou možností noclehu. Honza hodil večer do placu voňavou vepřovou hlavu a pustil svou videoreportáž z jednoho z největších amerických srazů v Daytona Beach v televizi z VHS Víte ještě co to je ? Videokazeta :o). Tehdy jsme se viděli poprvé a párkrát jsme se společně projeli s našimi společnými kamarády. Měl jsem v té době již několikaletou zkušenost s organizací motosrazů Radegast, na kterých jsem organizačně vypomáhal s přípravou i pořadatelskou službou Robertu Mečiarovi. Spolu s ním jsem v roce 1997 organizoval také mezinárodní motosraz FIM Meritum pro Českou motocyklovou federaci ČMF s účastí motorkářů z celé Evropy. A tak slovo dalo slovo. Honza měl pro mě přitažlivou ideu vývoje srazu a chuť udělat sraz propagovaný a věřejně známý. Já měl zase zkušenosti a chuť dělat sraz trochu jinak než motosraz Radegast.
V roce 1999 jsme už připravovali sraz Freedomparty všichni společně ve Frenštátě na hotýlku Rekovice. Měl jsem na starost koordinaci jednotlivých úkolů a ubytování, Honza se staral o propagační práce a všichni společně jsme pak dávali dohromady nápady co a jak udělat, odkud co přivézt a jak to celé nějak skloubit. Tehdy se vytvořilo takové základní organizační jádro. Honza, Bob, Břuch, Dalibor, Franta, Mira, Peťa, Bambuši, Luboš a Ivoš. Někteří časem odpadli a někteří noví se přidali.
V roce 2000 jsme sraz přesunuli zpět na hotel Koksař. Honza se začal v tomto roce věnovat MC scéně a na našem srazu už jen vypomáhal s propagačními materiály. Samotná příprava srazu už byla především na mně, Břuchovi a Daliborovi. V letech 2002 a 2003 postupně přestávají s přípravou srazu pomáhat Dalibor s Milanem, kteří se stěhují mimo Moravu a část jejich úkolů přebírá Peťa, Franta a já. Zhruba v tomto období jsem přestal souběžně vypomáhat s motosrazy Radegast, protože už to prostě nebyl můj šálek kávy. Až do roku 2003 jsme neustále měnili místa konání. Neúmyslně. Bohužel buď jsme s něčím byli velice nespokojení my nebo provozvatel kempu. Do rožnovské kempu jsem Freedomparty nechtěl situovat, dokud tam dělal srazy Radegast Robert Mečiar. Hodně věcí mě naučil a nebylo by to fér. V roce 2003 sice Robert rožnovský kemp uvolnil ale předběhl nás pořadatel odněkud z Přerova, který na tom chtěl vyrýžovat peníze. Asi dost neúspěšně
V roce 2004 se začala psát další etapa našeho motosrazu. Konečně jsme se dostali do rožnovského kempu, kde jsme zůstali až do roku 2013. Účastníků začalo valem příbývat. I přesto, že v roce 2012 probíhal druhým rokem souběžně mega sraz Eurobikefest na Mušově v kempu Pasohlávky, měli jsme největší účast čítající na 2.000 účastníků. Člověk by mohl být spokojený. Já nebyl už od roku 2010. Téměř všechny přípravné práce jsem měl na starosti já. Peťa se staral o audiotechniku a přípravu rautů na vyjžďce, Franta o stánkaře a spolu jsme pak zařizovali proviant. Téměř rok dopředu jsem musel myslet na desítky věcí, termínů, souhlasů a objednávek. Moje snaha o přesunutí srazu do malého kempu a vrácení se na jakýsi začátek nebyla úspěšná. Upřímně, poslední tři roky se mně jen při vzpomínce na slovo Freedomparty zvedal žaludek. Poslední hřebíček do rakve přibyl v roce 2013. Fakír Jafar mě před svým vystoupením požádal, abych sehnal tři zodpovědné motorkáře s většíma motorkama, kteří nebudou moc ožralí aby mu náhodou nepřejeli po krku. Uvědomil jsem si, že všichni mí známí z okolí už pár let chodí na sraz pěšky a ty co na sraz jezdí na motorkách vlastně vůbec neznám. Více jak třičtvrtě roku jen samé nervy. Od čtvrtečního odpoledne do pondělního poledne stále na nohou....pět dní v kuse. Půlnoční nervování s debily, kteří nejsou schopni pochopit, že střílení a tůrování výfuků po půlnoci budí lidi z okolních domů a nad námi neustále visí hrozba vysoké pokuty z Městského úřadu nebo hygieny kvůli rušení nočního klidu a také neustála hrozba zákazu konání srazu v kempinku. Starosti s účetnictvím a doklady. A proč ? Abychom dělali sraz pro lidi, které z drtivé většiny neznáme ? Abychom si za všechnu tu dřinu vyplatili tisícovku odměny pokud sraz skončí v plusu ? Freedomparty jsme všichni pořadatelé chtěli dělat pro motorkáře. O peníze nikdy nešlo a nikdy jsme z toho nic mít nechtěli. Za ušetřené peníze se dokupovaly lavice a stoly, stany, vlastní audiotechnika na rockotéku, objednávaly se lepší kapely a doprovodný program. Ostatně na jakém sraze dostanou účastníci kovový odznak a občerstvení zdrama na vyjížďce. Ne, přátelé ... Game is over ! A možná už jsme jenom moc staří a nemáme tolik sil a potřeb něco si dokazovat ? :o))))
P.S. ... chybějící fotogalerie se pokusím do konce roku doplnit ;o)


Takže co Freedom ? Bude ? Nebude ?

Nejspíš bude. Free sraz sobota/neděle s dobrovolným účastnickým příspěvkem někde v malém kempu. Možná u vody. Hudba jen z mp3 přehrávače. Blbé soutěže s přitroublými diplomy vítězům. A my se budeme moci bavit společně s účastníky a všechny je osobně poznat !!! ;o)))
A nejspíš se opět vrátíme k původnímu termínu posledního červnového víkendu. Kdy je občas nádherně krásně a občas chčije celý víkend jako z konve. To ukáže rozdíl mezi slunečními jezdci a core bikery :o))))))


Vzhůru do jedné stopy, dokud udržíme rovnováhu a moč !!!
To ostatní jsou jen výmluvy !
Bob


H=400 HEIGHT=238 BORDER=0>